domingo, 22 de julio de 2012

FÚTBOL OLIMPICO 1980 (PARTE 2)


1980 JUEGOS OLIMPICOS DE MOSCÚ (UNIÓN SOVIETICA)

PLANTELES – JUEGOS OLIMPICOS DE MOSCÚ 1980




Head coach: Mahieddine Khalef

Player                DoB           Age  Club

Mourad Amara  February 19, 1959       21         JE Tizi-Ouzou

Mahmoud Guendouz           February 24, 1953  MA Hussein Dey

Bouzid Mahyouz                 January 13, 1952    MP Alger

Chaabane Merzekane           March 8, 1959        MA Hussein Dey

Mohamed Khedis                February 29, 1952  MA Hussein Dey

Rabah Madjer    December 15, 1958     21         MA Hussein Dey

Ali Fergani        September 19, 1952     27         JE Tizi-Ouzou

Tedj Bensaoula  December 25, 1954     25         MP Oran

Lakhdar BelloumiDecember 29, 1958   21          GCR Mascara

Salah Assad       March 13, 1958  22                   RS Kouba

Mohamed Rahmani  December 10, 1958 21       EP Setif

Salah Larbès      September 16, 1952     27         JE Tizi-Ouzou

Djamel Menad   July 19, 1960      20                   CM Belcourt

M'hamed Bouhalla September 29, 1954            25         ASO Chlef

Abderrahmane Derouaz December 12, 1955 24  USK Alger

Hocine Yahi      April 25, 1960    20                   CM Belcourt

Mohamed Ouamar Ghrib January 24, 1960 20   DNC Alger

LAKHDAR BELLOUMI (ARGELIA)



Head coach: Eduardo Retat

Player         DoB  Age  Club

Carlos Valencia           

Heberth González        May 31, 1958     Deportes Quindío

Astolfo Romero                                    Deportes Quindío

Henry Viáfara      Apr 20, 1953 27         Deportivo Pereira

Israel Viloria        Nov 13, 1954            25       

Gilberto García    Jul 15, 1959  20         América de Cali

Jorge Porras                                             Atlético Nacional

Norberto Peluffo  Jun 26, 1958 22         Atlético Nacional

Pedro Sarmiento  May 26, 1956             Atlético Nacional

José Hernandez    May 18, 1956           

Benjamin Cardona       Jul 17, 1957       Deportivo Pereira

Heberth Ríos       Sep 28, 1956 23         Once Caldas

Alexis García       Jul 21, 1960  19         Once Caldas

Fernando Fiorillo Nov 23, 1956            23         Atlético Junior

Carlos Molinares                                   Atlético Junior

Luis Pérez                  

Radamel García                                    Independiente Santa Fe




Head coach:   Antonio Moyano

Player         DoB  Age  Club

Julio Morales              

Javier Masís                                          Deportivo Saprissa

Ricardo García     Jul 31, 1955  24         Puntarenas

Carlos Toppings   Apr 7, 1953   27         Puntarenas

Carlos Jiménez    Jun 27, 1954 26       

Dennis Marshall  Dec 18, 1959 20       

Francisco Hernández                              Deportivo Saprissa

Tomás Velásquez        

Jorge White                

Róger Alvarez             

Marvin Obando    Apr 4, 1960   20         Herediano

Minor Alpízar      Sep 27, 1959 20       

William Avila      Oct 27, 1956 23       

Omar Arroyo                                        Alajuelense

Luis Fernández                                     Deportivo Saprissa

Herberth Quesada        Sep 29, 1959     20       

Carlos Bismark Duarte                           Puntarenas

SELECCIÓN DE COSTA RICA- OLIMPIADAS DE MOSCÚ 1980


 Cuba

Head coach:   Tibor Ivanics

Player        DoB  Age Club


Miguel López                                 Ciudad de La Habana   

Raimundo Frometa                        Santiago de Cuba        

Luis Sánchez                                 Ciudad de La Habana   

Luis Dreké                                      Matanzas        

Roberto Espinosa                           Cienfuegos      

Andrés Roldán                               Cienfuegos      

Amado Povea                                 Pinar del Río   

Dagoberto Lara                              Cienfuegos      

Ramón Núñez    1955                    Las Tunas       


Calixto Martinez                            Pinar del Río   

Roberto Pereira                              Villa Clara       

Regino Delgado                             Villa Clara       

Jorge Masso                                   Ciudad de La Habana   

Fermin Madera                              Camagüey       

Carlos Loredo                                Ciudad de La Habana   

Due to the boycott of the Olympics, Cuba took part in place of the USA.




Head coach: František Havránek

Player          DoB           Age  Club

Stanislav Seman            August 6, 1952            Lokomotiva Košice

Luděk Macela                October 3, 1950           Dukla Prague

Josef Mazura                 April 23, 1956 24         Zbrojovka Brno

Libor Radimec               May 22, 1950  30         Baník Ostrava

Zdeněk Rygel                March 1, 1951 29         Baník Ostrava

Petr Němec  June 7, 1957       23                         Baník Ostrava

Ladislav Vízek               January 22, 1955          Dukla Prague

Jan Berger   November 27, 1955           24         Sparta Prague

Jindřich Svoboda           September 14, 1952     Zbrojovka Brno

Lubomír Pokluda           March 17, 1958            RH Cheb

Werner Lička                 September 15, 1954     Baník Ostrava

Rostislav Václavíček      December 7, 1946        Zbrojovka Brno

Jaroslav Netolička          March 3, 1954 26         Dukla Prague

Oldřich Rott                  May 26, 1951  29                      Dukla Prague

Zdeněk Šreiner              June 2, 1954   26         Baník Ostrava

František Štambachr      January 13, 1953          Dukla Prague

František Kunzo            September 17, 1954     FK Dukla Banská Bystrica

JINDRICH SVOBODA

CHECOSLOVAQUIA 1980




Back row:
Matthias Liebers, Frank Baum, Frank Uhlig, Lothar Kause, Jürgen Bähringer, Bodo Rudwaleit (gk), Bernd Jakubowski (gk), Andreas Trautmann, Norbert Trieloff, Rüdiger Schnuphase
Front row:
Wolfgang Steinbach, Werner Peter, Artur Ullrich, Frank Terletzki (c), Matthias Müller, Dieter Kühn, Wolf-Rüdiger Netz

Head coach: Rudolf Krause

Player           DoB           Age  Club

Bodo Rudwaleit              August 3, 1957          22  BFC Dynamo

Artur Ullrich October 10, 1957 22                          BFC Dynamo

Lothar Hause                  October 22, 1955       24        Vorwärts Frankfurt-Oder

Frank Uhlig  December 8, 1955            24                    1. FC Karl-Marx-Stadt

Frank Baum  January 30, 1956  24                          Lokomotive Leipzig

Rüdiger Schnuphase       January 23, 1954       26  Carl Zeiss Jena

Frank Terletzki               August 5, 1950          29  BFC Dynamo

Wolfgang Steinbach        September 21, 1954   25  1. FC Magdeburg

Jürgen Bähringer            August 19, 1950        29  1. FC Karl-Marx-Stadt

Werner Peter March 25, 1950  30                             Chemie Halle

Dieter Kühn July 4, 1956       23                            Lokomotive Leipzig

Norbert Trieloff              August 24, 1957        22  BFC Dynamo

Matthias Müller              October 18, 1954       25  Dynamo Dresden

Matthias Liebers             November 22, 1958    21  Lokomotiv Leipzig

Andreas Trautmann        May 21, 1959 21              Dynamo Dresden

Bernd Jakubowski           December 10, 1952    27  Dynamo Dresden

Wolf-Rüdiger Netz          December 15, 1950    29  BFC Dynamo




Head coach: Jukka Vakkila

Player            DoB           Age  Club

Olli Isoaho     March 2, 1956    24         HJK

Aki Lahtinen  October 31, 1958             OPS

Juha Helin     1954           26                 RoPS

Kari Virtanen September 15, 1958         IFK Eskilstuna

Ari Heikkinen April 8, 1957      23         OPS

Hannu Turunen June 24, 1956 24         KPT

Juha Dahllund                  March 20, 1954        26         HJK

Vesa Pulliainen May 8, 1957    23         KTP

Juhani Himanka               1956 24         OPS

Ari Tissari      March 24, 1951  29         KTP

Jouko Alila     November 18, 1950         KTP

Jouko Kataja  June 4, 1953       27         KTP

Teuvo Vilen   November 26, 1953         FC Haka

Raimo Kuuluvainen April 23, 1954       Ilves

Tomi Jalo       October 22, 1958             TPS

Jouko Soini    March 2, 1956    24         HJK

Juha Rissanen                  November 13, 1958   KPT

Due to the boycott of the Olympics, Finland took part in place of Norway.



 Iraq

Head coach: Anwar Jassam

Player       DoB        Age  Club

Fatah Nsaief February 2, 1951  29         Al Jaish

Adnan Dirjal            1957 23                  Al Zawraa

Jamal Ali  May 5, 1960    20                  Talaba

Saad Jassem                            

Hassan Farhan                        

Alaa Ahmad             1952 28    

Adil Khdhiyar          1954 26    

Falah Hassan                                          Al Zawraa

Hadi Ahmad                           

Hussein Saeed          January 21, 1958   Talaba

Thamir Yousif         1953 27                   Al Zawraa

Ibrahim Ali              1950 30    

Wathiq Aswad         1957 23    

Nazar Ashraf                                          Talaba

Ali Kadhim              1949 31                 Talaba

Abdullah Abdul-Wahid    1957 23       

Kadhim Shibib                        

Due to the boycott of the Olympics, Iraq took part in place of Malaysia.




Head coach:   Carlos Alberto Parreira

Player         DoB           Age  Club

Ahmed Al-Tarabilsi      1947 33             Kuwait Army

Naim Fajah                    195723  Al Tadamon

Mahboub Mubarak       1956 24             Al Salmiya

Jamal Al-Qabendi         1959 21             Kazma

Waleed Al-Mubarak      1960 20             Kuwait Army

Saad Al-Houti May 24, 1954 26             Kuwait Army

Fathi Matar 1955           25         Al Tadamon

Abdullah Al-Buloushi   1960 20             Al Arabi

Jasem Yacob                1953 26             Al Qadisiya

Muayad Al-Haddad,   1960    20          

Hamad Hamad                        

Yussef Al-Suwayed      1958 21             Kazma

Ahmad Hassan                        

Hamoud Al-Shemmari  1960 19             Kazma

Sami Al-Hashash          1959 20             Al Arabi

Faisal Al-Dakhil           1957 22             Al Qadisiya

Abdulnabi Al-Khaldi               




Head coach:   Otto Glória

Player            DoB           Age  Club

Best Ogedegbe                 3 September 1954      Shooting Stars

Adokiye Amiesimaka       November 23, 1956   Enugu Rangers

David Adiele  February 5, 1955                         Bendel Insurance

Sylvanus Okpala              May 5, 1961 19         Enugu Rangers

Leotis Boateng                 March 8, 1951           Enugu Rangers

Frank Onwuachi              November 10, 1955   Racca Rovers

Tunde Bamidele               May 13, 1953            Shooting Stars

Isima Okey    August 24, 1956                          Enugu Rangers

Shefiu Mohamed             May 20, 1956            Racca Rovers

Alloysius Atuegbu           April 29, 1953           Enugu Rangers

Henry Nwosu August 17, 1961 18                      New Nigeria Bank

Felix Owolabi January 24, 1956                         Shooting Stars

Segun Odegbami              August 27, 1952        Shooting Stars

Mudashiru Lawal             June 8, 1954 26         Shooting Stars

Moses Effiong                  October 4, 1959          Shooting Stars

Emmanuel Osigwe           April 6, 1952                         Enugu Rangers

Kadiri Ikhana December 31, 1951         29         Bendel Insurance

Due to the boycott of the Olympics, Nigeria took part in place of Ghana.

EL BRASILEÑO OTTO GLORIA ENTRENADOR DE NIGERIA EN 1980



Head coach: José Santamaría

Player        DoB           Age  Club

Joaquín      June 9, 1956       24  Sporting de Gijón


Paco Buyo  January 13, 1958    22         Deportivo La Coruña

De Andrés  October 8, 1957  22  Athletic Bilbao

Juanito       August 24, 1961 18  Real Madrid Castilla


Ángel González 1958    21         Espanyol

Güerri        April 13, 1959    21  Real Zaragoza


Víctor        March 15, 1957  23  Real Zaragoza

Urbano       1961          18         Espanyol

Espinosa    July 28, 1959      21  Real Madrid Castilla


Rincón       April 28, 1957    23  Real Madrid


Urquiaga    April 18, 1958    22  Athletic Bilbao

Zúñiga       June 29, 1960     20  Espanyol




Head coach: Yousef Chadli

Player           DoB        Age  Club

Ahmad Eid Berakdar     May 1, 1955     25         Al-Karamah SC

Jehad Shait   August 6, 1954    25                     Al-Ittihad SC

Mohamed Dahman       January 1, 1959            Al-Jaish SC

Riad Asfahani               March 13, 1952             Al-Wahda SC

Ibrahim Mouhallami     March 7, 1949  31         Al-Jaish SC

Abdulfattah Hadna       February 23, 1954 26  

Mohamed Jazaeri          February 18, 1958 22  

Anouar Abdulkader      January 11, 1953 27      Al-Fotuwa SC

Kevork Mardikian         July 14, 1954   25         Al-Jaish SC

Omar Aleiane Hojer      March 15, 1954 26      

Marwan Medrati           March 18, 1959             Al-Jaish SC

Hachem Chalabi           May 18, 1957   23       

Ahmad Haouache         March 14, 1960             Al-Ittihad SC

Fouad Araf    August 5, 1954    25                     Al-Shorta SC

Elia Nabil Shana           March 2, 1958  22       

Bassam Jarayhi             March 6, 1956  24         Al-Shorta SC

Samir Assassa               May 5, 1960     20       

Due to the boycott of the Olympics, Syria took part in place of Iran.




Head coach: Manuel Plasencia

Player          DoB            Age  Club

Eustorgio Sánchez           23/01/1959               

Ordan Aguirre                 15/02/1955                 Deportivo Lara

Emilio Campos               22/08/1954                 ULA

Pedro Acosta                   28/11/1959    20         Deportivo Galicia

Luigi Cichero                  16/10/1951    28         Deportivo Canarias

Robert Elie   11/05/1959                                      ULA

Alexis Peña  01/07/1956   22                                 ULA

Asdrubal Sánchez            01/04/1958                 ULA

Iker Zubizarreta               18/05/1962    18       

Bernardo Añor                07/10/1959                 Bingo

Angel Castillo                 18/04/1957    18         Valencia

César Semidey                03/10/1954                 Deportivo Táchira

Rodolfo Carvajal             08/02/1952    28         ULA

Fernando Pereira             22/10/1959    20       

Pedro Febles 18/04/1959                                      Deportivo Italia

Nelson Carrero                03/02/1958                 ULA

Juan José Vidal               29/05/1959    21         Deportivo Italia

Due to the boycott of the Olympics, Venezuela took part in place of Argentina.

PEDRO FEBLES (VENEZUELA)

VENEZUELA 1980 "LA VINOTINTO OLIMPICA"



Head coach: Konstantin Beskov

Player             DoB           Age  Club

Rinat Dasaev   June 13, 1957     22                                    Spartak Moscow

Tengiz Sulakvelidze          July 27, 1956           23         Dynamo Tbilisi

Aleksandr Chivadze          April 8, 1955           25         Dynamo Tbilisi

Vagiz Khidiyatullin           March 3, 1959         21         CSKA Moscow

Oleg Romantsev               January 4, 1954       26         Spartak Moscow

Sergei Shavlo  September 4, 1956         23                      Spartak Moscow

Sergei Andreev                 May 17, 1956          24         SKA Rostov-on-Don

Vladimir Bessonov            March 5, 1958         22         Dynamo Kiev

Yuri Gavrilov  May 3, 1953       27                                   Spartak Moscow

Fedor Cherenkov               July 25, 1959           20         Spartak Moscow

Valery Gazzaev                 August 8, 1954        25         Dynamo Moscow

Vladimir Pilguy                January 26, 1948     32         Dynamo Moscow

Sergei Baltacha                 March 3, 1958         22         Dynamo Kiev

Sergei Nikulin January 1, 1951  29                                   Dynamo Moscow

Khoren Oganesian            January 10, 1955     25         Ararat Yerevan

Aleksandr Prokopenko       November 16, 1953 26         Dynamo Minsk

Revaz Chelebadze             October 2, 1955       24         Dynamo Tbilisi

SERGEI ANDREEV (URSS)

UNIÓN SOVIETICA 1980 - URSS 1980



Head coach: Ivan Toplak

Player             DoB           Age  Club

Dragan Pantelić                 December 9, 1951   28         Radnički Niš

Nikica Cukrov March 6, 1954    26                                  Hajduk Split

Ivan Gudelj     September 21, 1960       19                      Hajduk Split

Miloš Hrstić    November 20, 1955       24                       NK Rijeka

Milan Jovin     December 13, 1955        24                     Red Star Belgrade

Nikica Klinčarski               January 5, 1957       23         Partizan Belgrade

Mišo Krstičević                 February 19, 1958   22         Hajduk Split

Dževad Šećerbegović         July 15, 1955          25         Sloboda Tuzla

Vladimir Matijević            January 2, 1957       23         Velež Mostar

Ante Miročević                 August 6, 1952       27         Budućnost Titograd

Dušan Pešić    April 26, 1955    25                                   FK Napredak

Tomislav Ivković               August 11, 1960      19         Dinamo Zagreb

Boro Primorac December 5, 1954         25                      Velež Mostar

Srebrenko Repčić              December 1, 1954   25         FK Sarajevo

Miloš Šestić    August 8, 1956  23                                  Red Star Belgrade

Zlatko Vujović                  August 26, 1958      21                                   Hajduk Split

Zoran Vujović August 26, 1958 21                                  Hajduk Split
LOS HERMANOS VUJOVIC: ZORAN Y ZLATKO




Head coach: Dickson Chama

Player         DoB       Age  Club

Kenny Mwape                          Green Buffaloes

Milton Muke                            Green Buffaloes

Kaiser Kalambo                        Ndola United

Dickson Makwaza                     Mufulira Wanderers

Michael Musonda                   

Kampela Katumba                    Green Buffaloes

Evans Katebe                          

Moses Simwala                         Nkana Red Devils

Clement Banda                       

Alex Chola                               Power Dynamos

Godfrey Chitalu        1947        Kabwe Warriors

Pele Kaimana                            Green Buffaloes

Fredrick Kashimoto                   Mufulira Wanderers

Bernard Mutale                         Red Arrows

Moffat Sinkala                        

Stanley Tembo                          Kabwe Warriors

Ghost Mulenga                       

No hay comentarios:

Publicar un comentario en la entrada