domingo, 29 de junio de 2014

MUNDIAL 1958 * PARTE 2


HISTORIA DE LOS MUNDIALES DE FÚTBOL
MUNDIAL 1958 – PARTE 2
WORLD CUP 1958 –
COPA DO MUNDO 1958

DESARROLLO DEL
MUNDIAL 1958
World Cup 1958
Sweden, 6 - 29 June 1958 (Boraas, Eskilstuna, Gothenburg, Halmstad, Hälsingborg, Malmö, Nörrkoping, Orebro, Sandviken, Solna, Uddevalla, Västeräs). Decided at FIFA Congress in Rio de Janeiro, 22 Jul 1950. Entries deadline 31 Mar 1956. 55 teams entered, 48 actually played (11 for the first time). Qualifications drawn 27 Apr 1957 in Zürich (playoffs 15 Dec 1957 in Zürich). Finals drawn 8 Feb 1958 in Stockholm
General Note: The placement in groups was determined solely on the base of points, goal difference was disregarded. This led to playoff matches in three groups (curiosly, teams with worse g/d won, in one case it was equal).
FIESTA INAUGURAL

Group A - ARG CZE GER NIR


08.06.58 (19.00) Halmstad, Örjans Vall

NIR - CZE 1:0 (1:0)

(-11000) Seipelt AUT, Ellis ENG, Campos POR

NIR: Gregg - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Peacock - Bingham, Cush, Dougan, McIlroy, McParland
CZE: Dolejši - Mráz, Novák (c), Pluskal - Čadek, Masopust - Hovorka, Dvořak, Borovička, Hertl, Kraus

1:0 Cush 20



08.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion

(+31000) Leafe ENG, Helge DAN, Ahlner SWE

GER - ARG 3:1 (2:1)

GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Eckel - Erhardt, Szymaniak -Rahn, F.Walter, Seeler, Schmidt, Schäfer (c)
ARG: Carrizo - Lombardo, Vairo, Rossi - Dellacha (c), Varacka - Corbatta, Prado, Menendez, Rojas, Cruz

0:1 Carbatta 3, 1:1 Rahn 33, 2:1 Seeler 42, 3:1 Rahn 79



11.06.58 (19.00) Halmstad, Örjans Vall

ARG - NIR 3:1 (1:1)

(+14000) Ahlner SWE, Campos POR, Helge DAN

ARG: Carrizo - Lombardo, Vairo, Rossi - Dellacha (c), Varacka - Corbatta, Avio, Menendez, Labruna, Boggio
NIR: Gregg - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Peacock -Bingham, Cush, Coyle, McIlroy, McParland

0:1 McParland 4, 1:1 Corbatta 36 p, 2:1 Menéndez 66, 3:1 Avio 80



11.06.58 (19.00) Hälsingborg, Olympiavalle

GER - CZE 2:2 (0:2)

(~25000) Ellis ENG, Seipelt AUT, Leafe ENG

GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Schnellinger - Erhardt, Szymaniak -Rahn, F.Walter, Seeler, Klodt, Schäfer (c)
CZE: Dolejši - Mráz, Novák (c), Pluskál - Popluhar, Masopust - Hovorka, Dvořák, Molnár, Feureisl, Zikán

0:1 Dvořák 24 p, 0:2 Zikan 42, 1:2 Schäfer 60, 2:2 Rahn 70

15.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion

GER - NIR 2:2 (1:1)

(-22000) Campos POR, Ahlner SWE, Helge DAN

GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Eckel - Erhardt, Szymaniak -Rahn, F.Walter, Seeler, Klodt, Schäfer (c)
NIR: Gregg - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Peacock -Bingham, Cush, Casey, McIlroy, McParland

0:1 McParland 19, 1:1 Rahn 21, 1:2 McParland 60, 2:2 Seeler 79



15.06.58 (19.00) Hälsingborg, Olympiavalle

CZE - ARG 6:1 (3:0)

(~16000) Ellis ENG, Leafe ENG, Seipelt AUT

CZE: Dolejši - Mráz, Novák (c), Popluhár - Masopust, Hovorka - Dvořák, Borovička, Molnár, Feureisl, Zikán
ARG: Carrizo - Lombardo, Vairo, Rossi - Dellacha (c), Varacka - Corbatta, Avio, Menéndez, Labruna, Cruz

1:0 Dvořák 8, 2:0 Zikan 17, 3:0 Hovorka 39, 3:1 Corbatta 65 p, 4:1 Feureisl 69, 5:1 Zikan 82, 6:1 Hovorka 89

1. GER^ 3 1 2 0 4 7-5
2. CZE 3 1 1 1 3 8-4
3. NIR^ 3 1 1 1 3 4-5
4. ARG 3 1 0 2 2 5-10

17.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion (playoff)

NIR - CZE 2:1 (1:1)

(+6000) Guigue FRA, Ahlner SWE, Campos POR

NIR: Uprichard - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Peacock -Bingham, Cush, Scott, McIlroy, McParland
CZE: Dolejši - Mráz, Novák (c), Bubernik - Popluhár, Masopust - Zikán, Dvořák, Borovička, Feureisl, Molnár

0:1 Zikán 19 h, 1:1 McParland 44, McParland 99

sent off: Bubernik (102)

Group B - FRA JUG PAR SCO


08.06.58 (19.00) Västeraas, Arosvallen

SCO - JUG 1:1 (0:1)

(+9500) Wyssling SUI, Macko GER, Orlandini ITA

SCO: Younger (c) - Caldow, Hewie, Turnbull - Evans, Cowie - Leggat, Murray Mudie, Collins, Imlach
JUG: Beara - Šijaković, Crnković, Krstić - Zebec (c), Boskov - Petaković,
Veselinović, Milutinović, Šekularac, Rajkov

0:1 Petaković 13, 1:1 Murray 48



08.06.58 (19.00) Norrköping, Idrottsparken

FRA - PAR 7:3 (2:2)

(+16000) Gardeázabal ESP, Griffiths WAL, Brossi ARG

FRA: Remetter - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jonquet (c), Marcel -
Wisnieski, Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
PAR: Mayeregger - Arevalo, Miranda, Achucaro - Lezcano, Villalba -
Aguero (c), Parodi, Romero, Re, Amarilla

0:1 Amarilla 21, 1:1 Fontaine 25, 2:1 Fontaine 30, 2:2 Amarilla 42 p, 2:3
Romero 50, 3:3 Piantoni 31, 4:3 Wisnieski 62, 5:2 Fontaine 66, 6:2 Kopa 70,
7:3 Vincent 84



11.06.58 (19.00) Norrköping, Idrottsparken

PAR - SCO 3:2 (2:1)

(+11000) Orlandini ITA, Gardeazábal ESP, Angrén SWE

PAR: Aguilar - Arevalo, Echague, Achucaro - Lezcano, Villalba - Aguero (c), Parodi, Romero, Re, Amarilla
SCO: Younger (c) - Caldow, Parker - Turnbull, Evans, Cowie, Leggat -
Robertson, Mudie, Collins, Fernie

1:0 Aguero 4, 1:1 Mudie 23, 2:1 Re 44, 3:1 Parodi 74, 3:2 Collins 76



11.06.58 Västeraas, Arosvallen

JUG - FRA 3:2 (1:1)

(+12000) Griffiths WAL, Dragvoli NOR, Wyssling SUI

JUG: Beara - Tomić, Crnković, Krstić - Zebec (c), Boskov - Petaković,
Veselinović, Milutinović, Šekularac, Rajkov
FRA: Remetter - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jonquet (c), Marche - Wisnieski, Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent

0:1 Fontaine 5, 1:1 Petaković 16, 2:1 Vaselinović 65, 2:2 Fontaine 85, 3:2
Vaselinović 87



15.06.58 (19.00) Örebro, Eyravallen

FRA - SCO 2:1 (2:0)

(-14000) Brossi ARG, Orlandini iTA, Wyssling SUI

FRA: Abbes - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jocquet (c), Marcel - Wisnieski, Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
SCO: Brown - Caldow, Hewie, Turnbull - Evans (c), Mackay - Imlach, Murray, Mudie, Collins, Baird

1:0 Kopa 22, 2:0 Fontaine 45, 2:1 Baird 66 (23 Howie missed penalty)



15.06.58 (19.00) Eskilstuna, Tunavallen

PAR - JUG 3:3 (1:2)

(+13000) Macko CZE, Gardeazábal ESP, Griffiths WAL

PAR: Aguilar - Arevalo, Echague, Achucaro - Lezcano, Villalba - Aguero (c), Parodi, Romero, Re, Amarilla
JUG: Beara - Tomić, Crnković, Krstić - Zebec (c), Boskov - Petaković,
Veselinović, Ognjanović, Šekularac, Rajkov

0:1 Ognjanović 12, 1:1 Parodi 21, 1:2 Veselinović 29, 2:2 Aguero 49, 2:3 Rajkov
74, 3:3 Romero 90

1. FRA^ 3 2 0 1 4 11-7
2. JUG^ 3 1 2 0 4 7-6
3. PAR 3 1 1 1 3 9-12
4. SCO 3 0 1 2 1 4-6

Group C - HUN MEX SWE WAL


08.06.58 (14.00) Solna, Raasunda Stadion

SWE - MEX 3:0 (1:0)

(+34000) Latichev ZSR, Mowatt SCO, Eriksson FIN

SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Liedholm (c), Gustavsson - Parling, Hamrin -Mellberg, Simonsson, Gren, Skoglund
MEX: Carbajal (c) - del Muro, Villegas, Portugal, Romo - Flóres, Hernández -Reyes, Calderón, Gutiérrez, Sesma

1:0 Simonsson 17 h, 2:0 Liedholm 58 p (penalty was repeated), 3:0 Simonsson 64

NOTE: Match preceded by WC opening ceremony



08.06.58 (19.00) Sandviken, Jernvallen

HUN - WAL 1:1 (1:1)

(+15000) Codesal URU, Lemešić JUG, van Nuffel BEL

HUN: Grosics - Matrái, Sárosi, Bozsik - Sipos, Berendi - Sándor,
Hidegkuti (c), Tichy, Bundzsák, Fenyvesi
WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Sullivan - M.Charles, Bowen (c) - Webster, Medwin, J.Charles, Allchurch, Jones

1:0 Bozsik 4, 1:1 J.Charles 26



11.06.58 (19.00) Solna, Raasunda Stadion

MEX - WAL 1:1 (0:1)

(+15000) Lemešić JUG, Codesal URU, Latichev ZSR

MEX: Carbajal - del Muro, Cárdenas (c), Belmonte - Romo, Flóres - González, Reyes, Blanco, Gutiérrez, Sesma
WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Baker - M.Charles, Bowen (c) - Webster, Medwin, J.Charles, Allchurch, Jones

0:1 Allchurch 32, 1:1 Belmonte 69



12.06.58 (19.00) Solna, Raasunda Stadion

SWE - HUN 2:1 (1:0)

(-39000) Mowatt SCO, Dragvoll NOR, van Nuffel BEL

SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Liedholm (c) - Gustavsson, Parling -Hamrin, Mellberg, Simonsson, Gren, Skoglund
HUN: Grosics - Matrái, Sárosi, Bozsik (c) - Sipos, Berendi - Sándor, Szojka, Tichy, Bundzsák, Fenyvesi

1:0 Hamrin 34, 2:0 Hamrin 55, 2:1 Tichy 78 (69 Liedholm missed penalty)



15.06.58 (14.00) Solna, Raasunda Stadion

SWE - WAL 0:0

(+29000) van Nuffel BEL, Latichev ZSR, Lemešić JUG

SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Börjesson - Gustavsson (c), Parling -Berndtsson, Selmonsson, Källgren, Löfgren, Skoglund
WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Sullivan - M.Charles, Bowen (c) - Vernon, Hewitt, J.Charles, Allchurch, Jones



15.06.58 (19.00) Sandviken, Jernvallen

HUN - MEX 4:0 (1:0)

(+13000) Eriksson FIN, Codesal URU, Mowatt SCO

HUN: Ilku - Matrái, Sárosi, Kotasz - Sipos, Budai - Hidegkuti (c), Szojka,
Tichy, Bencsics, Sándor
MEX: Carbajal - del Muro, Cárdenas (c), Belmonte - Sepulveda, Flóres -
González, Reyes, Blanco, Gutiérrez, Sesma

1:0 Tichy 19, 2:0 Tichy 46, 3:0 Sándor 54, 4:0 Benecsis 69

1. SWE^ 3 2 1 0 5 5-1
2. HUN 3 1 1 1 3 6-3
3. WAL^ 3 0 3 0 3 3-3
4. MEX 3 0 1 2 1 1-8

17.06,58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion (playoff)

WAL - HUN 2:1 (0:1)

(-3000) Latichev ZSR, Codesal URU, Eriksson FIN

WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Sullivan - M.Charles, Bowen (c) - Medwin, Hewitt, J.Charles, Allchurch, Jones
HUN: Grosics (c) - Matrái, Sárosi, Bozsik - Sipos, Bencsics - Kotasz, Budai, Tichy, Bundzsák, Fenyvesi

0:1 Tichy 33, 1:1 Allchurch 55, 2:1 Medwin 76

sent off: Sipos (79)

Group D - AUT BRA ENG ZSR


08.06.58 (19.00) Uddevalla, Rimnersvallen

BRA - AUT 3:0 (1:0)

(~21000) Guigue FRA, Dusch GER, Bronkhorm HOL

BRA: Gilmar - De Sordi, N.Santos, Dino - Bellini (c), Orlando - Joel,
Didi, Atlafini, Dida, Zagalo
AUT: Szanwald - Halla, Swoboda, Hanappi (c) - Happel, Koller - Horak,
Senekowitsch, Buzek, A.Körner, Schleger

1:0 Atlafini 37, 2:0 N.Santos 48 f, 3:0 Atlafini 80



08.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion

ENG - ZSR 2:2 (0:1)

(+49000) Zsolt HUN, Jörgensen DAN, Nilsen NOR

ENG: McDonald - Howe, Banks, Clamp - Wright (c), Slater - Douglas, Robson, Kevan, Haynes, Finney
ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev - A.Ivanov, V.Ivanov, Simonian (c), Salnikov, Ilyin

0:1 Simonian 13, 0:2 A.Ivanov 56, 1:2 Kevan 65 h, 2:2 Finney 84 p



11.06.58 (19.00) Boraas, Ryavallen

ZSR - AUT 2:0 (1:0)

(+21000) Jörgensen DAN, Nilsen NOR, Ackeborn SWE

ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev -
A.Ivanov, V.Ivanov, Simonian (c), Salnikov, Ilyin
AUT: Schmied - E.Kozlicek, Swoboda, Hanappi (c) - Stotz, Koller - Horak, P.Kozlicek, Buzek, A.Körner, Senekowitsch

1:0 A.Ivanov 15, 2:0 Ilyin 65 (55 Yashin saved a penalty by Buzek)

NOTE: Some sources award Ilyin's goal to V.Ivanov



11.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion

BRA - ENG 0:0

(-41000) Dusch GER, Zsolt HUN, Lööw SWE

BRA: Gilmar - de Sordi, N.Santos, Dino - Bellini (c), Orlando - Joel, Didi,
Mazola, Váva, Zagalo
ENG: McDonald - Howe, Banks, Clamp - Wright (c), Slater - Douglas, Robson, Kevan, Haynes, A'Court



15.06.58 (19.00) Boraas, June 15th - Ryavallen

AUT - ENG 2:2 (1:0)

(-17000) Bronkhorst HOL, Dusch GER, Zsolt HUN

AUT: Szanwald - Kollmann, Swoboda, Hanappi (c) - Happel, Koller - E.Kozlicek, Senekowitsch, Buzek, Körner, P.Kozlicek
ENG: McDonald - Howe, Banks, Clamp - Wright (c), Slater - Douglas, Robson, Kevan, Haynes, A'Court

1:0 Koller 15, 1:1 Haynes 56, 2:1 A.Körner 71, 2:2 Kevan 74



15.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion

BRA - ZSR 2:0 (1:0)

(-51000) Guigue FRA, Jörgensen DAN, Nilsen NOR

BRA: Gilmar - de Sordi, N.Santos, Zito - Bellini (c), Orlando - Garrincha, Didi, Pelé, Vává, Zagalo
ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev - A.Ivanov, V.Ivanov, Simonian, Netto (c), Ilyin

1:0 Vává 3, 2:0 Vává 77

1. BRA^ 3 2 1 0 5 5-0
2. ENG 3 0 3 0 3 4-4
3. ZSR^ 3 1 1 1 3 4-4
4. AUT 3 0 1 2 1 2-7

17.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion (playoff)

ZSR - ENG 1:0 (0:0)

(+23000) Dusch GER, Seipelt AUT, Bronkhorst HOL

ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev - Apoukhtin, V.Ivanov, Simonian (c), Falin, Ilyin
ENG: McDonald - Howe, Banks, Clayton - Wright (c), Slater - Brabrook, Broadbent, Kevan, Haynes, A'Court

1:0 Ilyin 68

Quarterfinals


19.06.58 (14.00) Solna, Raasunda Stadion

SWE - ZSR 2:0 (0:0)

(-32000) Leafe ENG, Brozzi ARG, Dragvolt NOR

SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Börjesson - Gustavsson, Parling - Hamrin, Gren, Simonsson, Liedholm (c), Skoglund
ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev - A.Ivanov, V.Ivanov, Simonian (c), Salnikov, Ilyin

1:0 Hamrin 48 h, 2:0 Simonsson 87



19.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion

GER - JUG 1:0 (1:0)

(~20000) Wyssling SUI, Campos POR, Helge DAN

GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Eckel - Erhardt, Szymaniak -Rahn, F.Walter, Seeler, Schmidt, Schäfer (c)
JUG: Krivokuca - Sijaković, Crnković, Krstić - Zebec (c), Boskov - Petaković, Ognjanović, Milutinović, Veselinović, Rajkov

1:0 Rahn 12 f



19.06.58 (19.00) Norrköping, Idrottsparken

FRA - NIR 4:0 (1:0)

(-12000) Gardeázabal ESP, Andrén SWE, Latichev ZSR

FRA: Abbes - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jonquet (c), Marcel - Wisnieski, Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
NIR: Gregg - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Cush - Bingham, Casey, Scott, McIlroy, McParland

1:0 Wisnieski 43, 2:0 Fontaine 55 h, 3:0 Fontaine 63, 4:0 Plantoni 70



19.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion

BRA - WAL 1:0 (0:0)

(-26000) Seipelt AUT, Dusch GER, Guigue FRA

BRA: Gilmar - de Sordi, N.Santos, Zito - Bellini (c), Orlando - Garrincha, Didi, Mazola, Pelé, Zagalo
WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Sullivan - M.Charles, Bowen (c) - Medwin, Hewitt, Webster, Allchurch, Jones

1:0 Pelé 73

Semifinals


24.06.58 (19.00) Solna, Raasunda Stadium

BRA - FRA 5:2 (2:1)

(-28000) Griffiths WAL, Leafe ENG, Wyssling SUI

BRA: Gilmar - de Sordi, N.Santos, Zito - Bellini (c), Orlando - Garrincha, Didi, Vává, Pelé, Zagalo
FRA: Abbes - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jonquet (c), Marcel - Wisnieski, Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent

1:0 Vává 2, 1:1 Fontaine 9, 2:1 Didi 39, 3:1 Pelé 53, 4:1 Pelé 64, 5:1 Pelé
76, 5:2 Plantoni 83



24.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi

SWE - GER 3:1 (1:1)

(+50000) Zsolt HUN, Seipelt AUT, Ellis ENG

SWE: Svensson - Axbom, Bergmark, Gustavsson - Börjesson, Parling - Hamrin, Gren, Simonsson, Liedholm (c), Skoglund
GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Eckel - Erhardt, Szymaniak -Rahn, F.Walter, Seeler, Cieslarczyk, Schäfer (c)

0:1 Schäfer 24, 1:1 Skoglund 33, 2:1 Gren 50, 3:1 Hamrin 88

sent off: Juskowiak (89)

Third place match


26.06.58 (17.00) Gothenburg, Nya Ullevi

FRA - GER 6:3 (3:1)

(~33000) Brozzi ARG, Ellis ENG, Lundell SWE

FRA: Abbes - Kaelbel, Lerond, Penverne (c) - Lafont, Marcel - Wisnieski, Fontaine, Kopa, Douis, Vincent
GER: Kwiatkowski - Stollenwerk, Wewers, Erhardt - Schnellinger, Szymaniak -Rahn, Strum, Schäfer (c), Kelbassa, Cieslarczyk

1:0 Fontaine 16, 1:1 Cieslarczyk 18, 2:1 Kopa 27 p, 3:1 Fontaine 36, 4:1 Douis 50, 4:2 Rahn 52, 5:2 Fontaine 78, 5:3 Schäfer 84, 6:3 Fontaine 89

Final


29.06.58 (15.00) Solna, Raasunda Stadium

BRA - SWE 5:2 (2:1)

(~50000) Guigue FRA, Dusch GER, Gardeazábal ESP

BRA: Gilmar - D.Santos, N.Santos, Zito - Bellini (c), Orlando - Garrincha, Didi, Vavá, Pelé, Zagalo
SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Börjesson - Gustavsson, Parling - Hamrin, Gren, Simonsson, Liedholm (c), Skoglund

0:1 Liedholm 4, 1:1 Vavá 9, 2:1 Vavá 32, 3:1 Pelé 55, 4:1 Zagalo 68, 4:2
Simonsson 80, 5:2 Pelé 90 h


Scorers' list
13 - Fontaine FRA
6 - Pelé BRA, Rahn GER
5 - Vavá BRA, McParland NIR
4 - Zikán CZE, Tichy HUN, Hamrin, Simonsson SWE
3 - Corbatta ARG, Kopa, Plantoni FRA, Schäfer GER, Vaselinović JUG
2 - Atlafini BRA, Dvořák, Hovorka CZE, Kevan ENG, Wisnieski FRA, Seeler GER, Petaković JUG, Aguero, Amarillo, Parodi, Romero PAR, Liedholm SWE, Allchurch WAL, Ilyin, A.Ivanov ZSR
1 - Avio, Menéndez ARG, Koller, A.Körner AUT, Didi, N.Santos, Zagalo BRA, Feureisl CZE, Finney, Haynes ENG, Douis, Vincent FRA, Cieslarczyk GER, Bencsik, Bozsik, Sándor HUN, Ognjenović, Rajkov JUG, Belmonte MEX, Cush NIR, Ré PAR, Baird, Collins, Mudie, Murray SCO, Gren, Skoglund SWE, J.Charles, Medwin WAL, Simonian ZSR

In total 126 goals (7 p, 2 f, 6 h, 0 o), 3,60 per match. Most goals FRA (23),
no team without goals. 59 players scored (including 7 earlier scorers from
1954).

Coaches, assistants, reserve players
ARG: G. Stábile, J. Borau | Acevedo, Edwards, Infante, Mauriño,
Musinessi, Pérez, Ramos-Delgado, Sanfilippo
AUT: J. Argauer, J. Molzer | Berschandt, Dienst, Engelmeier, Hammerl,
Ninaus, Puschnik
BRA: V. I. Feola, P. L. Amaral | de Castilho, Calazana, Mauro, de
Oliveira, Oreco, Pepé, Claudio Pinto
CZE: K. Kolský | Gajdas, Moravčik, Šafránek, Scherer, Schrojf, Staco
ENG: W. Winterbottom, H. Shepherdson, J. Mears | R. Charlton, Hodgkinson, Hopkinson, Norman, Setters, Siller, Smith
FRA: F. Nicolas, A. Batteux, J. Snella, A. Thépot | Bellot, Bruey,
Chiarelli, Colonna, Hnatov, Muynet, Oliver
GER: J. Herberger, H. Schön, G. Gawliczek | Hoffmann, Nuber, Peters,
Sawitski
HUN: L. Baróti, K. Soos | Friedmanszky, Kárpáti, Lachos, Monostori,
Szigeti, Vasas
JUG: A. Tirnanić, S. Milošević | Irović, Jerković, Lipošinović,
Milutinović, Pašić, Popović, Radović, Šantek
MEX: A. López Herrans, J. Trelles Campos (A. Obregon, G.J. Cañedo,
E. Evheverria) | Camacho-Melendez, Gómez-Munquia, López-Altamirano, Roca, Salazar-Gutierrez
NIR: P. Doherty, J. Morgan | Chapman, Graham, Hamill, McCrory, Rea,
Simpson, Trainor
PAR: A> González, J.C. Fereirra | O.Aguilera, Aveiro-Lamaz, Gini,
Eligion Insfrán, Eliseo Insfrán, Lascano, Penayo Ortiz, Segovia, Santos
silva
SCO: D. Walker, T. Doherty*, W. Waters | Coyle, Docherty, Haddock,
McColl, Scott
SWE: G. Raynor, K.E.H. Persson, E.E.W. Jonasson, C.E. Halldén) |
Haakanson, Haraldson, A.Jonasson, G.Olsson, Öberg, T. Svensson
WAL: J. Murphy, J. Jones | L.Allchurch, Baker, Crowe, Edwards,
Eldsworthy, Jones, Leek, Vernacombe
ZSR: G. Kachalin, M.J. Yakushin | Belaiev, Bubukin, Fedorov, Gusarov,
Yerochin, Maslachenko, Maslenkin, Ostrovski

* playing coach

Oldest and youngest
Youngest Oldest
player Pelé BRA 17y235d Labruna ARG 39y260d
goalkeeper Mayeregger PAR 24y109d Svensson SWE 32y230d
scorer Pelé BRA 17y239d Gren SWE 37y236d
champion Pelé BRA 17y249d N.Santos BRA 33y 44d
finalist Pelé BRA 17y249d Gren SWE 37y241d
medalist Pelé BRA 17y244d Gren SWE 37y236d
captain Aguero PAR 22y349d Hidegkuti HUN 36y104d
coach Trellez MEX 38y312d Herberger GER 61y 92d
referee Codesal URU 30y231d Mowatt SCO 50y 72d
                 

Equipo idealYashin (URSS)
Djalma Santos (Brasil)/Bergmark (Suecia)  Bellini (Brasil)/ Wright (Inglat.)  Orlando (Brasil)/ Blanchflower (Irlanda del N.) Nilton Santos (Brasil)
 Szymaniak (Alemania Federal)/ Zito (Brasil) /Kopa (Francia)            Didí (Brasil)                      
  Garrincha (Brasil)      Vavá (Brasil)      Pelé (Brasil)    Fontaine (Francia)/Hamrin (Suecia)
En varios casos se ha optado por ubicar más de un jugador por puesto
debido a los distintos criterios de la fuentes consultadas
El jugador más...Habilidoso: Pelé
Peligroso: Fontaine
Fuerte shoteador: Rahn
Incansable: Blanchflower
Veloz: Hamrin
Estratega: Didí
Marcador: Erhardt
Cabeceador: Charles
Caudillo: Boskov
Preciso en el pase: Gren
Figura/s del Torneo  1. Pelé (Brasil)
   2. Vavá (Brasil)
    3. Just Fontaine (Francia)




Tabla de Posiciones del Campeonato
Posición País J G E P GF GC DG Puntos
1 Brasil 6 5 1 0 16 4 +12 11
2 Suecia 6 4 1 1 12 7 +5 9
3 Francia 6 4 0 2 23 15 +8 8
4 Alemania F.  6 2 2 2 12 14 -2 6
5 Yugoslavia 4 1 2 1 7 7 0 4
6 Gales 5 1 3 1 4 4 0 5
7 URSS 5 2 1 2 5 5 0 5
8 Irlanda (N) 5 2 1 2 6 10 -4 5
9 Checoslovaquia4 1 1 2 9 6 +3 3
10 Hungría 4 1 1 2 7 5 +2 3
11 Paraguay 3 1 1 1 9 12 -3 3
12 Inglaterra 4 0 3 1 4 5 -1 3
13 Argentina 3 1 0 2 5 10 -5 2
14 Escocia 3 0 1 2 4 6 -2 1
15 Austria 3 0 1 2 2 7 -5 1
16 México 3 0 1 2 1 8 -7 1


Equipo ideal. Suecia 1958 Lev Yashin (URSS);Djalma Santos (Brasil), Bellini (Brasil), Orlando (Brasil) y Nilton Santos (Brasil);Horst Szymaniak (Alemania) y Didí (Brasil);Garrincha (Brasil), Just Fontaine (Francia), Pelé (Brasil) y Kurt Hamrin (Suecia).

MEJOR JUGADOR JOVEN : PELE (BRASIL)

No hay comentarios:

Publicar un comentario en la entrada